Výlet - MYJAVSKÉ KOPANICE

uverejnené 20. 5. 2012, 13:19 používateľom Ivona Kissová   [ aktualizované 4. 6. 2012, 4:55 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

V piatok 18.5.2012 sme sa vybrali so žiakmi 3. ročníkov na výlet. Výlet smeroval na MYJAVSKÉ KOPANICE, kde sme išli navštíviť múzeum M.R. Štefánika, jeho rodný dom v Košariskách. Ďalej v Brezovej pod Bradlom sme vyšli na Mohylu gen. M.R.Štefánika a výlet sme ukončili v Turej Lúke na gazdovskom dvore.
V rodnom dome M.R.Štefánika sme si mohli pozrieť takmer dve stovky osobných pamiatok, ktoré približujú viacrozmernosť M.R.Štefánika ako vedca, astronóma, vojaka, politika, diplomata, cestovateľa, znalca umenia a krásnych vecí. Počas celej návštevy nás sprevádzala milá pani, ktorej dávali žiaci rôzne otázky, na ktoré im ochotne odpovedala. Ďalej naša cesta pokračovala na Bradlo. Mohyla je postavená na mieste pôvodného hrobu M.R.Štefánika, kde bol pochovaný.Vypína sa vo výške 543 m a patrí medzi najvýznamnejšie národné kultúrne pamiatky Slovenska. Počasie nám prialo, tak aj výhľad z tohoto krásneho miesta bol úžasný. Neskôr sme sa vybrali na gazdovský dvor, kde sa žiaci dozvedeli množstvo zaujímavostí zo života našich predkov. Videli sme rôzne hospodárske stroje, náradia, ľudové kroje, kuchynské potreby, ktoré používali v minulosti. Pozreli sme si aj zvieratá, ktoré patria k hospodárstvu. Na záver nás pohostili chlebom s masťou, cibuľou a mätovým čajíkom.
Všetkým sa výlet veľmi páčil, lebo žiaci mali možnosť na vlastné oči utvrdiť a upävniť si učivo o M.R.Štefánikovi.
  Mgr. Ivona Kissová
 
                                                                                   
 
 
 
Comments