Archív‎ > ‎2014-2015‎ > ‎

Školské aktivity 2014-2015


Dve víťazstvá žiakov Základnej školy Železničná

uverejnené 13. 8. 2015, 6:54 používateľom Ivona Kissová   [ aktualizované 13. 8. 2015, 6:54 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

  

V stredu 24.6.2015 sa uskutočnil záverečný turnaj základných škôl  v minihádzanej,  ktorý organizoval  ŠKP Bratislava  v  športovom areáli ZŠ na Záporožskej ulici 8, v Bratislave - Petržalke .

Bol to už 10.ročník  projektu ŠKP Bratislava „Športom za duševné zdravie detí" pre všetky základné školy v rámci mesta  Bratislava.

Žiaci našej  školy   sa zúčastňovali jednotlivých  turnajov v priebehu celého školského roka.  Nechýbali ani na  jednej súťaži. Po sčítaní bodového zisku na záverečnom turnaji a v priebehu celej súťaže  obsadili  naši žiaci   tretích a štvrtých ročníkov :

I. miesto.  v záverečnom turnaji  a I. miesto v  celkovej súťaži

 V záverečnom turnaji reprezentovali  našu školu títo žiaci:

1. Ulbrik Dominik                         4.C

2. Martinek Branislav                  4.C

3. Rácz Matúš                               4.C

4. Adam Mihály                            4.C

5. Makky Lukáš                             4.B

6. Matej Krutek                            4.B

7.  Štefek Nikolas                          3.B

8. Comorek Samuel                     3.B

Srdečne blahoželáme!

                                                                                                                                            Napísala: Helena Hlavnová

 IMG_5429.JPG

Škola v prírode - Belušské Slatiny

uverejnené 13. 8. 2015, 5:22 používateľom Ivona Kissová   [ aktualizované 13. 8. 2015, 5:22 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

V termíne od 1. - 6.5.2015 sa tretiaci a druháci zúčastnili v ŠVP - Belušské slatiny, kde v lone krásnej prírody spoznávali krásu kvetov, stromov, chrobáčikov a všetkého toho, čo k prírode patrí. Chlapci si zašportovali na lúke a dievčatá plietli venčeky z poľných kvietkov.  Všetci spoločne prežili týždeň plný zážitkov, súťaží a prekvapení.

                                                                                                                                            Mgr. Ivona Kissová

Neleň pre zeleň

uverejnené 15. 5. 2015, 5:24 používateľom Ivona Kissová   [ aktualizované 15. 5. 2015, 5:26 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

Dňa 11.5.2015 sa na našej škole uskutočnil projekt Neleň pre zeleň. Projekt bol určený do exteriéru - areálu školy a zúčastnili sa ho žiaci tretieho ročníka.
Občianske združenie ID Space Team, ktoré projekt podporilo, zabezpečilo rastliny - ruže a hlinu. Tretiaci si vyhrnuli rukávy, zobrali hrable, motyky a pustili sa do práce. Mali obrovskú radosť z toho, že vlastnými rukami mohli prispieť k  skrášleniu okolia školy.
V rámci prírodovedy budú ružičky polievať a ošetrovať, aby krása rozkvitnutých lupeňov robila radosť nielen im, ale aj ďalším okoloidúcim.

                                                                                                                                      Mgr. Ivona Kissová


Návšteva letiska

uverejnené 4. 5. 2015, 6:41 používateľom Anna Murcinová   [ aktualizované 4. 5. 2015, 6:42 používateľom Správca ZŠ Železničná ]


Dňa 23.4. 2015 sa vybrali žiaci 2. A,B,D plní očakávania na letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Cestu absolvovali vopred objednaným autobusom, plní očakávania . Krásna vstupná hala prekvapila svojou priestrannosťou, čakajúci cestujúci na letenky a na kontrolu batožiny sa prepletali pomedzi zvedavých žiakov.

Ako očakávaných hostí nás milo privítali a zároveň oboznámili s pravidlami, ktoré nemožno obísť. Preto sme sa museli zbaviť všetkých kovových vecí a prejsť skenerom. Následne sme nastúpili do autobusu, ktorý nás doviezol priamo na letiskovú plochu. Mali sme šťastie. Videli sme rolovať aj štartovať lietadlá. Nemohli sme vyskúšať ich sedadlá, ani letieť vzduchom, že prečo? Letisko poskytuje služby, pre lietadlá leteckých spoločností, ale ich nevlastní.

Ako náplasť na malé sklamanie bola bioochrana letiska. Predviedli nám dravce, ktoré plašia vtáky, ale aj cvičené psy na vyhľadávanie drog. Ťažko sa nám lúčilo, ale autobus prevážajúci pasažierov do lietadiel a z lietadiel nás čakal a následne viezol k hasičom letiska. Žiakov tam vítali milí a na všetko ochotní ujovia. Pozreli si interiér požiarnických áut, ich vybavenie, ale aj predvedenie fiktívneho zásahu. Deti si vyskúšali hasičské striekačky ,prilby a plné zážitkov nasadli do autobusu a vrátili sa do vstupnej haly letiska.

Tu sa s nami rozlúčili dve milé panie , zahnali sme hlad a smäd, pozreli sme si lietadlo Milana Rastislava Štefánika a už naše kroky smerovali k autobusu pred letiskom , ktorý nás unavených a plných zážitkov doviezol ku škole.

Aby telo nebolelo

uverejnené 7. 4. 2015, 9:20 používateľom Ivona Kissová   [ aktualizované 7. 4. 2015, 9:20 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

Multimediálny výchovno-motivačný koncert pre žiakov I.stupňa ZŠ.

je najnovším multimediálnym výchovno-motivačným koncertom z tvorivej dielne skupiny Let art, určeným žiakom I. stupňa ZŠ.

Predstavenie sa rozprávkovou formou zaoberalo problematikou zdravia o ktoré sa máme starať už od útleho veku a počúvať rady starších a skúsenejších. Správne životné návyky sú totiž ako batôžtek, ktorý si každý nabalí na cestu životom a bude z neho čerpať len to, čo si nabalil. Program obohatený o veľkú zadnú projekciu, bol plný pesničiek a vtipných postavičiek vyjadrujúcich fungovanie nášho tela.

Nosnými témami programu boli:

  • nebezpečenstvo nezdravého spôsobu života a vysedávania pri počítači a TV
  • časté prejedanie sa, pitie presladených nápojov a nedodržiavanie pitného režimu
  • nadmerné množstvo sladkostí v strave dieťaťa
  • nedostatok prírodných vitamínov a ich nahrádzanie formou umelých "tabletkových vitamínov"
  • potreba pohybu pre zdravý vývoj chrbtice, imunity a celkovej pohody človeka.

Koncert, za pomoci deťom už známych vtipných postavičiek, opisoval fungovanie imunitného systému, červených a bielych krviniek. Gemblor, Bacil Bacilovič Hnusný a Bacil Vasil sa znovu spojili v boji proti Tete Gite Imunite, Víle Upchatej Žile, či Kolomanovi Športomanovi. Zdravý spôsob života plný pohybu, čistého vzduchu, prírody a prírodných vitamínov boli základnou dejovou líniou celého predstavenia.

V programe účinkovala trojica talentovaných hudobníkov: Roman Nadányi, Robert Šimko a Jozef Bittera, ktorí svojimi hudobnými a hereckými výkonmi rozohrali miestami až divadelné predstavenie, ktoré deti rozosmialo a hlavne poučilo o veciach, ktoré možno každý deň počúvajú z úst pani učiteľky a rodičov.

 

Preteky Vrakuňa

uverejnené 31. 3. 2015, 5:22 používateľom Veronika Kubicová   [ aktualizované 31. 3. 2015, 5:22 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

Preteky Vrakuňa


Detské atletické podujatie

uverejnené 10. 3. 2015, 2:46 používateľom Veronika Kubicová   [ aktualizované 10. 3. 2015, 2:46 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

Žiaci 1. - 4. ročníka, z 1. ročníka Vanessa Žiačiková a Sebastián Greschner, z 2. ročníka Bibiana Horníková a Max Dubravec, z 3. ročníka Lucia Počiatková a Samuel Comorek a zo 4. ročníka Katarína Macháčová a Sebastián Kováč sa opäť zúčastnili na atletickej súťaži v hale Elán. 
Žiaci súťažili v rôznych atletických disciplínach a v záverečnom hodnotení získali krásne 2. miesto. 
Už teraz sa tešíme na ďalšie kolo. 

Zápis prvákov na rok 2015/2016

uverejnené 22. 2. 2015, 2:51 používateľom Ivona Kissová   [ aktualizované 22. 2. 2015, 3:04 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

Budúci prváci prišli prvýkrát do našej školy už vo februári tohto školského roku. Čakal ich totiž zápis na plnenie povinnej školskej dochádzky.
Pre školský rok 2015/2016 sa zápis uskutočnil v piatok 13.februára 2015 od 14.00-18.00 hod. a v sobotu 14.februára 2015 od 8.00-12.00 hod. Bol plný príjemných prekvapení pre rodičov a predškolákov. Predškoláci keď predviedli svoje znalosti, si vyberali z výrobkov našich žiakov a dostali ešte rôzne darčeky. Väčšina z nich už poznala niektoré písmenká, číslice, tvary, farby... a niektorí sa pýtali rodičov, či už zajtra môžu prísť do školy. Mali sme z toho dobrý pocit, že predškoláci sa tešia už zasadnúť do školských lavíc. No najmilším prekvapením pre učiteľov školy bol počet zapísaných prvákov - 105. Čo znamená, že v budúcom roku otvoríme 5 tried.
A my všetci sa tešíme na budúcich prváčikov, ktorí v septembri budú do školy kráčať s úsmevom a radosťou.

                                                                                   Mgr. Ivona KissováStretnutie s Metropolou

uverejnené 19. 2. 2015, 6:15 používateľom Anna Murcinová   [ aktualizované 19. 2. 2015, 23:01 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

Prednes poézie O cenu Andrea  Sládkoviča  sa uskutočnil v Lamači začiatkom februára. Toto podujatie, ktoré vzniklo na pôde vydavateľstva Star production vstúpilo už do svojej tretej sezóny. Zúčastnili  sa  ho aj  žiačky  našej  Základnej školy.

Po úvodnom privítaní hostí moderátorkou podujatia,  pódium patrilo Andrejovi Sládkovičovi a jeho Maríne v podaní Márie Kráľovičovej.

Nasledoval prednes básni podľa vlastného výberu súťažiacich v troch vekových kategóriách.

Vážnosť podujatiu dodávala  hviezdna porota , ktorej predsedal  Juraj Sarvaš a členmi boli Mária Kráľovičová, Deana Horváthová-Jakubisková, spisovateľka Ivana Havranová, zástupkyňa vydavateľstva Ikar Mária Lešková, šéfredaktorka týždenníka Slovenka Mária Miková, pedagogička Marta Janyšková, režisér Juraj Jakubisko, členovia Činohry  SND František Kovár a Štefan Bučko.

Našu školu reprezentovali žiačky:

Mária Dávidová  III.B     - Vianočná pošta - list 2 od Daniela Heviera

Karin Dávidová V.A        - Perníková chalúpka  od Terézie Mešťanovej

Natália Andruchová - VII.B - Tri studničky  od Antona Marca

 

Víťazstvo   v svojich kategóriách  si odniesli sestry Mária a Karin Dávidové a veľmi úspešne tak reprezentovali  našu základnú školu.  

Podujatie bolo pripravené  na vysokej úrovni. Mladí recitátori mali  možnosť stretnúť osobnosti slovenskej kultúry  a umenia , ukázať  svoje recitátorské  schopnosti.

Víťazkám  Márii a Karin  Dávidovým  blahoželáme a prajeme veľa  ďalších úspechov.

                                                                                                                        Mgr. H. Hlavnová


SÚŤAŽ V STOLNOM TENISE

uverejnené 11. 2. 2015, 0:28 používateľom Anna Murcinová   [ aktualizované 11. 2. 2015, 0:28 používateľom Správca ZŠ Železničná ]

Dňa 15.12.2014 sa na našej škole uskutočnili majstrovstvá obvodu v stolnom tenise.O najlepšie umiestnenie bojovalo 5 základných škôl.Našim žiačkam sa podarilo vybojovať druhé miesto.

1-10 of 30